Gruzja

JĘZYK: gruziński ( ქართული)
USTRÓJ: demokracja
STOLICA: Tbilisi
LICZBA LUDNOŚCI: 4 483 800 (w tym 1 144 400 w Tbilisi)
POWIERZCHNIA: 69 700 km² (ok. 1/5 Polski)
WIZA: NIE (można wjechać za okazaniem dowodu osobistego)
PAŃSTWA GRANICZĄCE: Turcja, Armenia, Azerbejdżan, Rosja, Osetia Południowa (granica zamknięta), Abchazja (tylko od strony Gruzji)

WALUTA: Gruzińskie Lari (1€= ok. 2,5 GEL)
BANKOMATY I WYMIANA WALUT: w dużych miastach dostępne bankomaty obsługujące karty Visa, Maestro i Mastercard. W mniejszych miejscowościach powszechne są punkty wymiany walut (euro, dolar, rubel)

TRANSPORT: powszechnym środkiem transportu są marszrutki i taksówki. W sezonie pociąg z Tbilisi dojeżdża do Batumi (patrz: transport w Gruzji)
NOCLEGI: w dużych miastach (Tbilisi, Batumi, Kutaisi) ogromny wybór hosteli. W mniejszych miasteczkach należy pytać o kwatery prywatne (gastinice). Wszędzie bez problemu można spać pod namiotem.

INTERNET: W większych miastach WiFi dostępne w restauracjach i barach. W mniejszych miasteczkach warto próbować złapać WiFi z hoteli lub punktów gastronomicznych. Generalnie nie ma problemu z dostępem do internetu.
TELEFON: Na lotniskach i w punktach informacji turystycznej często dostępne są darmowe karty SIM. Najtańsze doładowanie karty SIM wystarcza na rozsądne korzystanie z internetu i sporadyczne połączenia do Polski przez około tydzień.